Yükleniyor...

Web Tapu ile nasıl işlem yapılır?

Anasayfa / Blog / Web Tapu ile nasıl işlem yapılır?

Web Tapu ile nasıl işlem yapılır?

Anasayfa / Blog / Web Tapu ile nasıl işlem yapılır?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü geçen ay Web-Tapu adını verdiği online tapu işlemleri sistemini hayata geçirmişti. İşte  Web Tapu ile işlem adımları..


Web Tapu’da nasıl işlem yapılır?


Tapu daireleri üzerindeki yükü büyük oranda hafifletecek bir uygulama olan Web Tapu, vatandaşlar için de büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Web-Tapu ile başvuru, harç ödemeleri sağlanabiliyor. İşlemlerde son aşama için tapu müdürlüğüne gitmek gerekiyor.


https://portal.tkgm.gov.tr adresinden E-Devlet şifresiyle giriş yapıldıktan sonra sahip oldukları gayrimenkulleri görebilecekler. Satışı yapılmak istenen taşınmazı karşı tarafında görüntüleyebilmesi ve işlem başlangıcı için “yetki ver” seçeneği kullanılacak; “işlem yap” seçeneği ile işlemleri başlatılabilecek. Satıcı ve alıcının tapu müdürlüğüne fiziki olarak verdiği belgeler, tarayıcı vasıtasıyla bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra sisteme girilmesi gerekecek.


Bu işlem adımlarını tamamladıktan sonra sms olarak gelen tapu harcı ve döner sermaye ücretleri yine online olarak ödenebilecek. Ödemelerin yapılmasına binaen sms ile bildirilen randevu tarihinde fiziki olarak tapu müdürlüğünde imzaların atılması sonrasında işlem tamamlanmış oluyor.


Gayrimenkulün satış bedeli, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bir ödeme kolaylığı olan Tapu Takas sistemi üzerinden yapılabileceği gibi, klasik yöntemle de sağlanabilecek.


Web Tapu ile vatandaşlar sahteciliği karşı da korunacak olan vatandaş, gayrimenkul beyannamesini Web Tapu ile verebilecek.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0342) 408 82 08

Copyright © 2017. Her Hakkı Saklıdır.